Przedszkole  nr 96   „Jarzębinka”

Drodzy Rodzice Dzieci z Grupy 3 !

Serdecznie prosimy o kontakt na adres mailowy jarzebinka396@gmail.com

Pozdrawiamy,

Monika Sz. i Ania W.

„Jarzębinkowe inspiracje” to zakładka, w której nauczyciele dzielą się z Państwem swoimi pomysłami  na spędzanie wspólnego czasu z dziećmi.

Wszystkie zadania zamieszczone na tej stronie są dobrowolne i  mają na celu utrwalić poznane już wiadomości, a także wprowadzić nowe treści zgodne z założeniami planów miesięcznych poszczególnych grup.

W tym tygodniu przygotowałyśmy dla dzieci zadania rozwijające ich kreatywność.

TEMAT: “GŁOWA PEŁNA POMYSŁÓW”

1. Zadanie językowe:

Opiekun czyta wiersz ,,Wiosna” Grażyny Świerczyńskiej:

Przyszła do nas pani wiosna,

cała w sukni z kwiatów.

Uśmiechnięta i radosna,

wśród lecących ptaków.

Powróciły z nią bociany,

z dalekiej Afryki.

Żaby w stawie się zbudziły,

misie i jeżyki.

W krzewach słychać śpiew skowronka,

słonko mocniej grzeje.

Na listeczku śpi biedronka,

wiatr leciutko wieje.

Następnie zadaje dziecku pytania dotyczące treści wiersza, np. .Jaka była pani wiosna? Jak była ubrana? Kto powrócił z wiosną? Skąd wróciły ptaki? Jakie zwierzęta się zbudziły? Jak ptak śpiewał w krzewach?

Nauka wiersza metodą ,,Dzieci uczą misia wiersza” wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Dziecko zabiera misia lub inną maskotkę. Następnie opiekun bierze misia i pyta go: Czy podoba ci się wiersz o wiośnie? A może chcesz się go nauczyć? Przykłada pyszczek misia do swojego ucha (na niby słucha, że miś coś mówi), a potem oświadcza: on mi powiedział, że wierszyk o wiośnie podoba mu się i bardzo chce nauczyć się go na pamięć. Opiekun proponuje dziecku, żeby nauczył swojego misia wierszyka. Prowadzący recytuje wiersz w całości, a dziecko uważnie słucha. Następnie dziecko próbuje powiedzieć misiowi wiersz, patrząc mu prosto w oczy, potem do prawego ucha, do lewego ucha. Na koniec opiekun i dziecko wspólnie recytują wiersz.

1. Zadanie rozwijające umiejętności matematyczne:

Matematyka w wydaniu przedszkolnym potrafi być fascynująca i twórcza. Bez wątpliwości zachęca do poszukiwań różnych sposobów rozwiązań. Proponujemy dziś zabawy które mają na celu kształtowanie orientacji dzieci w schemacie ciała, oraz w kształceniu orientacji w przestrzeni.

Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała

Proponujemy zabawę z maskotką:

• Misio prosi: podnieś do góry rękę (młodsze dzieci bez wskazania czy prawą czy lewą – starsze ze wskazaniem). Poruszajcie palcami dłoni. Pokiwajcie do mnie prawą ręką (dla młodszych pomoc rodziców). Zadanie dla starszaków – którą łąpką ja do Ciebie macham? (prawą). Wymieńmy wspólnie nazwy palców prawej dłoni. Wysuwamy przed siebie piąstkę, otwierając kolejne palce wymieniamy nazwy: kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały.
  • Misio proponuje kolejna zabawę: Będziemy skakać po sali na prawej nodze (młodsze dzieci tak jak potrafią). Gdy usłyszycie klaśnięcie, zatrzymujecie się i kierujecie swoje prawe ucho w moją stronę, Powiem Wam co macie dalej robić: np. dotknij prawą ręką prawego kolanka, dotknij łokciem podłogi, poklepcie prawy policzek itp… Dzieci młodsze wykonują te zadania bez podawania konkretnych stron ciała – choć zachęcmy, aby sygnalizwać gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona ciała dziecka.

Ćwiczenie kształtujące orientację w przestrzeni

• Powtarzamy z dzieckiem rymowankę:

Zrób do przodu jeden krok

i do tyłu jeden skok.

W prawą stronę głowę zwróć.

W prawo skocz… i szybko wróć!

Rozkładany gazety, chusteczki, kocyki, jeśli ktoś ma to obręcze, szarfy – coś co będzie domkiem każdego dziecka. Mówiąc rymowankę ilustrujemy treść ruchem. Wymawiając słowa “szybko wróć” – siadamy na skrzyżny siad w swoim “domku”. Można też urozmaicić zabawę – dziecko poprosić aby stanęło obok domku, lub w domku, z prawej strony, z lewej, za domkiem – na koniec proponuje aby obejść domek dookoła.

1. Zadanie umuzykalniające:

Stwórz wspólnie z rodzicami swój własny zespół!  Przygotujcie instrumenty z materiałów, które macie w domu. Przydadzą Wam się m.in.: różnego rodzaju opakowania (np. po jogurtach),  gumki recepturki, rolki po ręczniku papierowym i produkty, tj. ryż, kasza, groch. Ogranicza Was tutaj tylko Wasza wyobraźnia!

Następnie wymyślcie wspólnie z rodzicami słowa piosenki o wybranej przez siebie tematyce. Nauczcie się jej i zagrajcie swój pierwszy koncert. Warto uwiecznić tą chwilę nagraniem np. w telefonie.

Muzyka, Melodia, Nutka, Notenblatt, Tło, Harmonii

1. Zadanie plastyczne:

„Kreatywne plamy”

Potrzebne materiały:

– farby

– pisaki

– słomka

– kartki

1. Zrób plamy farbami na kartce, wykorzystując słomkę rozdmuchaj je.
  2. Pozostaw do wyschnięcia.
  3. Przyjrzyj się powstałym plamom, co w nich widzisz ?
  4. Dorysuj oczy, ręce lub inne elementy.
  5. Co powstało z Twoich kolorowych plam?

5 . Zadanie ruchowe:

„Zabawa z umieszczeniem przedmiotu w bramce”

Przed dzieckiem leżą kule z pozgniatanych wcześniej gazet, które dziecko przesuwa naprzemiennie lewą i prawą nogą, mocnym kopnięciem umieszczają kulę w bramce. Za bramkę mogą posłużyć zabawki lub drzwi do pokoju.

„Zabawa z elementem czworakowania”

Czworakowanie według wyznaczonego slalomu.  Dziecko na czworakach omija różne przeszkody według wyznaczonego toru.

Przyjemnej wspólnej pracy 🙂