Propozycje ćwiczeń logopedycznych, które mogą Państwo wykonywać z dziećmi w swoich domach.

Zabawa „Chory miś”

Dziecko pokazuje jak kaszle chory miś, wówczas przychodzi doktor, który bada misia i podaje mu lekarstwa; miś połyka leki, płucze gardło (dziecko udaje połykanie i płukanie gardła) i zasypia – słychać chrapanie. Urozmaiceniem może być rysowanie lub kolorowanie misia.

Zabawa „ Domino wyrazowe”

Dzieci siedzą w kolejce; pierwsze wypowiada jeden wyraz, potem drugie dobiera wyraz w ten sposób, by zaczynał się na głoskę taką jaką kończył się poprzedni wyraz, następna osoba wymawia podobnie itd. np. dom- mama- agrest- tort itp.

Zabawa w „Echo”

Dzieci wołają poszczególne samogłoski (a, o, e, u, y, i ),  powtarzają je ciszej i głośniej, jak to robi echo.

Zabawa „Gaszenie pożaru”

Dzieci i rodzice ustawiają w kolejce siedząc na krzesłach. Na umówiony sygnał (np. rytmiczne uderzenie w bębenek lub w garnek) jadą do pożaru, na sygnał trąbki wyskakują z wozów (z krzeseł) i gaszą pożar, naśladując szum wody (sz, sz…) i na zmianę syczenie ognia (s,s,….). Zabawę można urozmaicić łącząc z pojazdem straży pożarnej (odgłos syreny)- pojazd przyjechał do palącego się domu, strażak rozwinął wąż, polewał ognień  (ssssss…) woda szumiała (sz,sz,….), gdy płomienie gasną klaszczemy, gdy płomienie znowu się pojawiają (sssss..) i szumi woda.

Zabawa „Gąski na spacerze”

Dzielimy rodzinę na gąski, które gęgają [gęgu, gęgu] potem syczą (sssss…), jedno dziecko to odważny Marcinek. W trakcie opowieści dzieci biorą czynny udział;

Gąski bardzo lubią spacery, dlatego chętnie wyruszają na wędrówki. Pewnego razu gąski wybrały się w świat, szły sobie gęsiego i rozglądały się wokoło i wesoło gęgały; gegu, gegu… Mama Marcinka zauważyła, że nie ma gąsek i się zmartwiła. Marcinek zauważył smutek mamy i poszedł szukać gąsek. Gąski schowały się , Marcinek je znalazł i zaganiał je patykiem. Gąskom się nie podobało i syczały sssss… Sycząc pokazywały złączone ząbki. Gąski cały czas syczały, a mama i Marcinek zaganiały gąski do domu. Będąc w zagrodzie już gęgały.