Przedszkole “Jarzębinka” znajduje się w dzielnicy Jeżyce, w budynku wolnostojącym, dwukondygnacyjnym o powierzchni ok. 1120m² (+ 40m² tarasu). Budynek jest odpowiednio wyposażony i urządzony, zapewnione są warunki do prawidłowej realizacji zadań wychowania przedszkolnego. Bawimy się i uczymy w pięciu oddziałach dla dzieci trzy-, cztero -, pięcio – i sześcioletnich. Sale są przestronne, bardzo dobrze wyposażone w kolorowe meble, pomoce dydaktyczne, atrakcyjne zabawki, gry oraz nowoczesny sprzęt multimedialny.. Tworzymy kąciki zabaw i zainteresowań, aby każde dziecko mogło w ciekawy sposób organizować swoją przestrzeń, a także znalazło miejsce, gdzie zaspokoi indywidualne potrzeby np. samodzielności, działania i tworzenia, odpoczynku..

Ponadto w placówce znajdują się inne pomieszczenia: sekretariat, pokój nauczycielski, szatnia, hol oraz kuchnia z zapleczem kuchennym, gdzie na miejscu przygotowywane są zdrowe i smaczne posiłki. Zagospodarowana została salka do zajęć logopedycznych. Dzieci mają do dyspozycji duży, zielony, nowy ogród o powierzchni ok. 3600m²,  gdzie jest boisko do gier sportowych, place ze stałymi przyrządami do zabaw ruchowych oraz  piaskownica. Dokładamy wszelkich starań, aby pobyt dzieci w przedszkolu, ogrodzie był bezpieczny i atrakcyjny.

Nadanie w 1974 r. imienia „Jarzębinka” naszemu przedszkolu, stanowiło impuls do wprowadzenia różnych imprez dla dzieci. Wieloletnią tradycją stały się organizowane na przełomie września i października „Dni Jarzębinki”. Corocznie dzieci z najstarszej grupy przygotowują przedstawienie teatralne na motywach bajki Jakowa Tajca „Jarzębinka” dla młodszych przedszkolaków. Z imprezą związane są także „Jesienne zawody sportowe”, zabawy plastyczne, wycieczka do lasu, której towarzyszy zawsze inne hasło np.: „Jarzębinka uczy chronić przyrodę”, „Poznajemy leśnych przyjaciół Jarzębinki”, „Szukamy przyjaciół Jarzębinki”, itp. Podsumowaniem „Jarzębinkowych dni” jest pasowanie nowych kolegów na przedszkolaków, wraz  z wręczeniem pamiątkowego dyplomu.

Innymi pielęgnowanymi tradycjami, zacieśniającymi więź z placówką oraz środowiskiem lokalnym i wpisanymi na stałe w kalendarz imprez, są:

XI – Dzień Pluszowego Misia

XII – Mikołajki, Spotkanie przy choince z udziałem rodziców

I – Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

II – Balik karnawałowy corocznie pod innym hasłem przewodnim (np. „Bal na bezludnej wyspie”, „Smurfny bal”, „W złotym mieście”, „Kopciuszek zaprasza na bal”…)

II – Dni  Poznaniu

I/II – Dzień Babci i Dziadka,

IV – Dni Teatru „Dziecko widzem i aktorem”, również we współpracy z innymi placówkami oświatowymi;

V – Dzień Matki i Ojca

VI – Festyn Rodzinny

VI – Pożegnanie starszaków

VI – Zawody sportowe dla starszaków – „Wiosenne Zawody Sportowe Przedszkoli Jeżyc”.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym zawsze bardzo aktualne pozostają słowa wypowiedziane dawno temu przez Konfucjusza: ”Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Zgodnie z tą zasadą staramy się, aby dzieci bezpośrednio poznawały otaczający świat i miały okazję go eksplorować. Organizujemy liczne wycieczki przyrodnicze oraz tematyczne, podczas których najpierw przede wszystkim dzieci poznają to, co najbliższe – naszą Małą Ojczyznę.  W otoczeniu przedszkola znajdują się ciekawe tereny zielone: Park Sołacki, Lasek Golęciński, Jezioro Rusałka, Ogród Botaniczny, Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego – często chodzimy tam na spacery. Poprzez nasze działania umożliwiamy wszechstronny rozwój dzieci, tak więc zapraszamy do nas teatry dziecięce, organizujemy koncerty dla naszych wychowanków. Bardzo chętnie bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach (np. w konkursie szopek bożonarodzeniowych „Żłóbek Wielkopolski”, „Wiedzy o Poznaniu”), zajęciach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne, Muzeum Bambrów, Bibliotekę Ekologiczną. Ponadto współpracujemy z instytucjami wspierającymi edukację przyrodniczo-ekologiczną, regionalną, włączamy się do inicjatyw i projektów organizowanych przez organizacje lokalne.

Wszystkie nasze działania zmierzają ku temu, aby przedszkolacy opuszczający mury “Jarzębinki” byli wyposażeni w wiedzę, ale także by rozwijali swoją indywidualność, spontaniczność, byli samodzielni i radzili sobie z pokonywaniem trudności. Żeby poprosili o pomoc, jeśli coś przekracza ich możliwości,  umieli rozmawiać z kolegami/dorosłymi oraz najważniejsze – by byli dobrymi ludźmi, wrażliwymi na drugiego człowieka.

Sprzyja temu dobra atmosfera w naszym przedszkolu oraz od zawsze wspieranie działań nauczycielek i personelu przez kolejnych dyrektorów przedszkola. Od powstania placówki, na przestrzeni lat, stanowiska kierownicze i dyrektorskie pełniły przez wiele kadencji Panie:  mgr Maria Maik, mgr Marta Karbowiak, Grażyna Michalska, mgr Małgorzata Pawłowska,  mgr Agnieszka Janicka obecnie mgr Julita Jugowar.